Comet 25 Results 2 Oct 2016

Posted on
  • Results
    Position Img First Name Last Name Gender Club Time Handicapped Time Avg. Speed
    1 Colin Ward Male Essex Roads CC 51:42:00 49:08:00 29.01 MPH
    2 David Veitch Male Lea Valley CC 54:11:00 48:39:00 27.68 MPH
    3 Richard Price Male London Phoenix CC 54:21:00 46:20:00 27.6 MPH
    4 Gray Turnock Male Finsbury Park CC 55:30:00 50:20:00 27.03 MPH
    5 John Mulvey Male Cambridge University CC 55:59:00 50:48:00 26.79 MPH
    6 Peter Harding Male Chelmer CC 56:55:00 49:59:00 26.35 MPH
    7 Graham Painter Male Chelmer CC 57:32:00 46:38:00 26.07 MPH
    8 Owen Wilkins Male London Phoenix CC 58:04:00 45:18:00 25.83 MPH
    9 Colin Lewin Male Veloschils Interbike RT 58:16:00 49:33:00 25.74 MPH
    10 Terry Garlinge Male East London Velo 58:18:00 50:51:00 25.73 MPH
    11 Mark Steers Male Team Vision Racing - Silverhook 58:26:00 52:38:00 25.67 MPH
    12 Michael Briars Male Finsbury Park CC 58:46:00 48:46:00 25.52 MPH
    13 Niall Digby Male Sigma Sport.co.uk 58:49:00 48:53:00 25.5 MPH
    14 Harry Savell Male Watford Velo Sport 59:04:00 49:46:00 25.4 MPH
    15 Noah Knock Male Victoria/Ciclos.com/CC 59:21:00 49:28:00 25.27 MPH
    16 Andrew Turnock Male Finsbury Park CC 59:42:00 48:11:00 25.13 MPH
    17 Hugo Hocknell Male Team Salesengine.co.uk 59:43:00 51:07:00 25.12 MPH
    18 Rehman Haroon Male Chelmer CC 59:58:00 48:35:00 25.01 MPH
    19 Richard Hutt Male Harp RC 01:00:15 49:26:00 24.9 MPH
    20 Matthew Saunders Male Team Vision Racing - Silverhook 01:00:22 51:00:00 24.85 MPH
    21 David Warlow Male Essex Roads CC 01:00:46 49:43:00 24.68 MPH
    22 Thomas Hewins Male East London Triathletes 01:00:47 47:31:00 24.68 MPH
    23 Sam Wightman Male Chelmer CC 01:00:58 51:26:00 24.6 MPH
    24 Dominic Bray Male Finsbury Park CC 01:01:28 52:58:00 24.4 MPH
    25 Martin Holmes Male Ely & District CC 01:01:48 50:32:00 24.27 MPH
    26 JAMES LEEK Male Southgate CC 01:01:49 47:54:00 24.27 MPH
    27 Jeremy Greenwood Male Finsbury Park CC 01:01:53 50:55:00 24.24 MPH
    28 Jerome Watts Male Team Bottrill 01:02:06 51:32:00 24.15 MPH
    29 Lee Wingate Male Glendene CC 01:02:06 51:37:00 24.15 MPH
    30 Peter Tibbitts Male Ford CC 01:02:22 52:04:00 24.05 MPH
    31 Jason Davies Male West Suffolk Whs & Triathlon Club 01:02:42 51:13:00 23.92 MPH
    32 Grahame Mckenzie Male Histon & Impington Bicycle Club 01:02:46 45:39:00 23.9 MPH
    33 Julia Freeman Female Easterley Road Club 01:02:50 52:38:00 23.87 MPH
    34 Simon Laver Male East London Triathletes 01:03:10 45:26:00 23.75 MPH
    35 Richard Payn Male 34 Nomads CC 01:05:04 55:35:00 23.05 MPH
    36 Paul Donegan Male Chelmer CC 01:05:08 53:18:00 23.03 MPH
    37 Andrew Beaman Male Victoria/Ciclos.com/CC 01:05:38 53:36:00 22.85 MPH
    38 Richard Brierley Male London Phoenix CC 01:05:57 50:13:00 22.74 MPH
    39 Robert Jones Male Cardiff 100 Miles RCC 01:06:10 52:52:00 22.67 MPH
    40 Jan Ertner Male Cambridge CC 01:06:34 52:14:00 22.53 MPH
    41 David Barrett Male East London Triathletes 01:06:58 47:30:00 22.4 MPH
    42 Julian Thorpe Male Crest CC 01:07:15 48:35:00 22.3 MPH
    43 Sean Gray Male Victoria/Ciclos.com/CC 01:07:30 51:09:00 22.22 MPH
    44 Simon Deville Male East London Triathletes 01:07:37 46:09:00 22.18 MPH
    45 James Swift Male East London Triathletes 01:07:50 46:36:00 22.11 MPH
    46 Nikos Papanikolaou Male Cambridge CC 01:07:50 48:56:00 22.11 MPH
    47 Trevor Whittock Male Lea Valley CC 01:07:53 49:13:00 22.1 MPH
    48 Colin Doe Male Ford CC 01:08:06 47:39:00 22.03 MPH
    49 Gary Boyd Male Hub Velo 01:10:01 46:17:00 21.42 MPH
    50 Ian Damant Male Becontree Wheelers CC 01:10:06 57:54:00 21.4 MPH
    51 Anthony Haslam Male 100% ME 01:10:14 46:54:00 21.36 MPH
    52 Peter Dyer Male East London Triathletes 01:10:18 50:30:00 21.34 MPH
    53 Matt Price Male Icknield RC 01:13:11 42:57:00 20.5 MPH
    54 Cheryl Smith Female Finsbury Park CC 01:13:46 46:11:00 20.33 MPH
    55 Christopher Tait Male East London Triathletes 01:14:01 36:41:00 20.27 MPH
    56 Mark Freeman Male Lea Valley CC 01:14:53 54:50:00 20.03 MPH
    57 Daniel Fish Male East London Triathletes 01:16:16 43:36:00 19.67 MPH
    58 Alison Holmes Female Ely & District CC 01:17:37 49:08:00 19.33 MPH
    59 Antonio Paolino Male Essex Roads CC 01:18:34 56:52:00 19.09 MPH
    60 Hannah Davey Female Hub Velo 01:18:47 48:09:00 19.04 MPH
    61 Robin Johnson Male Brighton Mitre CC 01:18:52 44:53:00 19.02 MPH
    62 Robert Ginn Male East London Triathletes 01:22:39 49:59:00 18.15 MPH
    63 Justin McDermott Male East London Triathletes 01:23:33 55:33:00 17.95 MPH
    64 Armin Hersch Male Lea Valley CC 01:28:14 51:06:00 17 MPH
    DNF Mark Fiander Male East London Triathletes DNF DNF 0 MPH
    DNF Alastair Shed Male 45 RC DNF DNF 0 MPH
    DNF Joe Gorman Male Full Gas racing Team DNF DNF 0 MPH
    DNF Liam O'Mahoney Male East London Triathletes DNF DNF 0 MPH
    DNS Shay Giles Male VC Elan - Harry Perry Cycles DNS DNS 0 MPH
    DNS Timothy Holmes Male Lea Valley CC DNS DNS 0 MPH
    DNS Rob Fletcher Male TMG Horizon Cycling Team DNS DNS 0 MPH
    DNS Lawrence Shafier Male East London Triathletes DNS DNS 0 MPH
    DNS Ja

  • Also held on the same day and course was the tricycles event, won by Ian Pike. For full details, see the attached file.


    1 Attachment

  • Post a reply
    • Bold
    • Italics
    • Link
    • Image
    • List
    • Quote
    • code
    • Preview
About

Comet 25 Results 2 Oct 2016

Posted by Avatar for Mark-F @Mark-F

Actions